YEPYENİ MAC PRO VE PRO DISPLAY XDR

Samsung Galaxy Note 10 Plus
SAMSUNG GALAXY NOTE 10 PLUS
27 Eylül 2019
MAC PRO ve PRO DISPLAY XDR
MAC PRO ve PRO DISPLAY XDR TEKNOLOJİSİ
2 Ekim 2019
MAC PRO

MAC PRO

Uzun zamandır yeni bir modeli piyasaya sürmeyen Apple, uzun bir aradan sonra yepyeni ve sınırları zorlayan yenilikçi tasarımıyla yeni model Mac Pro ‘yu ve Pro Display XDR ‘ı piyasaya sürdü. Maksimum performans, genişletilebilirlik ve yapılabilirlik için tasarlanan Mac Pro kullanıcılarına geniş bir kullanım yelpazesi sunuyor. Mac Pro, 28 adet iş istasyon sınıfı Xeon çekirdeğe ve  1.5 TB kapasitesiyle yüksek performans gösteren bellek sistemine sahip. 8 adet PCle genişletme yuvasına ve son derece güçlü bir grafik kartı mimarisinden oluşuyor. Aynı zamanda Apple, Afterburner hızlandırıcı kartı olduğunu da duyurdu. Yani bu kart üç adet 8K ProRes RAW videonun aynı anda oynatılmasına olanak sağlıyor.

Pro Display XDR, P3 genişlik ve 10 bit renk, 1600 nit değerinde parlaklık 1.000.000:1 kontrast oranı ve oldukça geniş ekran görüntüsüyle bizlere 32 inç Retina 6K ekran sunuyor. Apple’ın Worldwide Marketing ’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Schiller, “Mac Pro’yu olağanüstü performans, genişletme ve yapılandırma olanakları sunan modüler bir sisteme ihtiyacı olan kullanıcılar için tasarladık.” dedi.

İşlemci Gücü

Mac Pro, 28 adet çekirdeğe sahip Xeon işlemcisi ile büyüleyici bir performans sunuyor. Devasa bant genişliği için ise 64 adet PCI Express şeridine sahip. Yani tüm bu özellikleri sayesinde Mac Pro ile prodüksiyona bağlı birçok render işlemi, aynı anda IOS aygıtında yüzlerce müzik çalma veya uygulama simülasyonu gibi işlemler yapılabiliyor. Aynı zamanda işlemcinin son derece iyi bir şekilde çalışması için 300 W güce de sahip.

Bellek Kapasitesi

Kullanıcıların birçok işi aynı anda yapabilmesi için Mac Pro 1.5 TB bir bellek kapasitesi sunuyor. Aynı zamanda altı kanallı bir bellek mimarisi ve 12 adet fiziksel DIMM yuvasına sahip. Yani Apple daha önce yapmadığı ve önceki modellerinin çok üstünde özellikleriyle yeni Mac Pro ‘yu kullanıcılarıyla buluşuyor.

Grafik Performansı

3D animasyon yapan, 8K sahneleri bir araya getiren ve tüm görsel düzenlemeleri yapan kullanıcılar için grafik performansı oldukça önemli bir konu. Bu sebeple yeni Mac Pro, 56 teraflopa kadar grafik performansına sahip. Aynı zaman 500 W ‘ın üzerine çıkarak diğer modellerin çok daha üstünde bir yenilik sunuyor. Bu grafik teknolojisi, 14 teraflopa kadar işlem performansı ve 1 TB/s bellek genişliği ile karşımıza çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir