KLONLANMIŞ TELEFONLAR KULLANIMA KAPATILACAK

Sony 'den Katlanabilir Telefon
SONY ‘DEN KATLANABİLİR TELEFON
16 Temmuz 2019
Xiaomi Mi 3 Android One Tanıtıldı
Xiaomi Mi 3 Android One Tanıtıldı
18 Temmuz 2019
Klonlanmış Telefonlar Kullanıma Kapatılacak

Klonlanmış Telefonlar Kullanıma Kapatılacak

IMEI

IMEI ‘nin açılımı International Mobile Equipment Identity ‘dır. Türkçe karşılığı Uluslararası Taşınabilir Cihaz Kimliği olan numaranın amacı, dünya üzerindeki tüm mobil cihazların, birbirinden farklı bir kimliğe sahip olmasını sağlamaktır. Bu numaralar, operatörler tarafında iletişimin hangi cihazla yapıldığının anlaşılmasını sağlar ve üreticiler ve dağıtıcılar tarafında satış, garanti tespiti gibi şeyler için de kullanılabilir.

Kısaca IMEI numaraları, mobil cihazlarınızın bir nevi kimlik kartıdır. Bu numarayı korumak sizi pek çok sıkıntıdan uzak tutacaktır.

IMEI numarası standart olarak 15 rakamdan oluşmaktadır. Günümüzde opsiyonel olarak bu 15 rakama, yazılım versiyonunu belirtmek üzere 2 hane daha ilave edilebilmektedir. Standart bir IMEI numarası şu şekildedir:

  • AA-BBBBBB-CCCCCC-D
  • A: İlk iki rakamı Type Allocation Code olarak adlandırılan bölümü temsil eder.
  • B: TAC bölümünün tamamlayıcısıdır.
  • C : Modelin seri numarasıdır.
  • D : Diğer rakamlardan belli bir algoritma ile hesaplanan rakamdır. Numaranın doğruluğunu ispat eder.

KLONLANMIŞ TELEFONLAR 4 AY İÇERİSİNDE KAPATILACAK

Mehmet Muş geçtiğimiz günlerde “Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir” açıklamasını yaptı.

IMEI Güvenliğinin Önemi

Türkiye’de kaçak telefon trafiğinin engellenmesi amacıyla operatörler IMEI kontrolü yapmaktadır. Eğer IMEI numarası BTK kayıtlarında yoksa, bu telefonu ülkemizde faaliyet gösteren operatörlerle kullanmak mümkün değildir. Yurtdışından satın alıp yanınızda getirdiğiniz telefonun Gümrükte ya da E-Devlet uygulamasında kaydettirme işlemi bunu sağlamaktadır. E-Devlet üzerinden kayıt sağlamak için BTK IMEI Kaydetme Sayfası kullanılabilmektedir.

Bunun için de yasal mevzuatta belirtilen sınırlamalar vardır. Herkes belli bir sürede belli bir adete kadar telefonu ülkeye sokarak kaydettirebilir. Bunun ötesine geçmek isteyen bazı satıcılar ise, yurtiçine soktukları telefonlara, BTK da kayıtlı telefonların IMEI numaralarını yasadışı olarak çakmaktadırlar. Bu sizin kullandığınız, faturalı telefonunuz da olabilir. Operatörler, aynı anda iki farklı abone tarafından, aynı IMEI numaralarına sahip cihazlar kullanılana kadar bu durumu farketmezler. Farkettiklerinde de durum BTK ya bildirilir ve bu kişilere yasal uyarı mesajıyla süreç başlar. Bu nedenle mümkün olduğunca IMEI numalarınızı gizlemeniz önem taşır.

IMEI Numaramı Nasıl Öğrenirim?

Genellikle teknoloji üreticileri, yeni cihazın kutusuna bu numarayı içeren bir etiket yapıştırırlar.
Eğer kutuyu bulamıyorsak, ya da kutuda böyle bir etiket yoksa diğer bir seçenek telefonun iç kısmına, bataryayı söktükten sonra bakmaktır. Bataryası sökülebilen modellerde sıklıkla IMEI numarasını içeren bir etiket bulunmaktadır. Bataryası sökülmeyen bazı cihazlarda cihazın arka yüzünde de IMEI numarası olabilmektedir.

IMEI numarasını öğrenmenin bir yolu da cep telefonlarının yaygınlaşmasından beri standart olarak kullanılan kodu kullanmaktadır. Bu yöntem telefonların çoğunda işe yarayacaktır. *#06# arama ile bu tuşlar tuşlanmalıdır.

IMEI SORGULAMA

E-devlet ile mobil cihazın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazın IMEI numarasını sorgulatarak öğrenme imkanı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir