iPadOS 13.1 YENİLİKLERİ

MAC PRO ve PRO DISPLAY XDR
MAC PRO ve PRO DISPLAY XDR TEKNOLOJİSİ
2 Ekim 2019
Apple Deep FusionTeknolojisi
APPLE “DEEP FUSİON” TEKNOLOJİSİ
4 Ekim 2019
iPadOS 13.1 Yenilikler

iPadOS 13.1 Yenilikler

Apple tarafından uygulanan IOS 13.1 ve iPadOS 13.1 güncellemeleri kısa bir süre önce yayınlandı. iPadOS 13.1 30 Eylül tarihinde beklenirken Apple daha önceden çıkarma kararı alarak IOS 13.1 ile aynı zamanlarda çıkardı. IOS 13.1 iPhone telefonlarına gelirken, ıPadOS iPad ‘ler için yeni bir güncelleme getiriyor. Yani IOS ile iPadOS aynı temeller üzerine kuruludur diyebiliriz.

Peki, iPadOS ‘a getirilen yenilikler neler?

İPadOS ‘ta IOS 13 ‘te olduğu gibi karanlık mod özelliğini görüyoruz. Ayrıca bununla birlikte yeni özel yazı tipleri de mevcut. Split View tarafından da güncellenen işletim sistemi sayesinde bir dosya açıkken bile aynı anda birden fazla uygulamayı da gerçekleştirmek yine mümkün hale geliyor. Slide Over daki uygulamaları da görüp hızlıca geçiş yapmayı sağlıyor.

Apple Pencil, daha önce olduğundan çok daha hızlı ve hassas duruma geldi. Daha önceki sürümlerde tepkime süresi 20 milisaniye iken yeni güncellemeyle birlikte bu süre 9 milisaniyeye düştü. Aynı zamanda ekranın sağ ve sol alt köşesinden kaydırma işlemi yaparak uygulamalar üzerinde işaretlemeler de yapılabiliyor.

USB sürücü, SD kart veya sabit sürücülerdeki dosyalara ulaşmak ve yönetmek için harici sürücü desteği bulunmakta. Dışarı da veya evdeki PC ‘ye bağlamak amaçlı SMB desteği de sağlıyor. Harici klavyede çalışmak ve hızlı yönetmek amaçlı yeni klavye kestirmeleri sunuyor.

Fotoğraflar bölümünde ise daha hızlı bulmaya, hatırlamaya ve paylaşmaya yarayan yepyeni bir tasarım sunuyor. Fotoğrafları daha ayrıntılı bir şekilde düzenlemek için yenilenmiş ve geliştirilmiş fotoğraf düzenleme araçlarına sahip.

Siri ise artık “Dock” üzerinden aktif hale getirilebiliyor. Son güncellemeyle “Siri” artık daha kapsamlı ve ayrıntılı hale geldi. Aynı zamanda haritalar ve safari üzerinden kişiselleştirilmiş hatırlatmalar ve öneriler de sunabiliyor.

Harita uygulamasında ise yine IOS 13 ‘te olduğu gibi iyileştirilmiş adres kesinliği sunan iPadOS, yayalar için daha ayrıntılı bir destek sunuyor. Şehirdeki sokak görünümlerini görmemiz için geliştirilmiş bir 3B görsel uygulamasını da yenilikler arasına dahil etti. Günlük ziyaret edilen yerlere daha hızlı ve kolay yol tarifleri oluşturarak sonrasında bunları favorilere ekleme imkanı da sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir