IMEI Kayıt Ücretine Zam

Apple'ın Tanıtımını Bile Yapmadığı İphone 11 'in Klonları Satışa Çıktı
Apple’ın Tanıtımını Bile Yapmadığı İphone 11 ‘in Klonları Satışa Çıktı
18 Temmuz 2019
Cep Telefonu Sektöründe Düzenleme
Cep Telefonu Sektöründe Düzenleme
19 Temmuz 2019
IMEI Kayıt Ücretine Zam

IMEI Kayıt Ücretine Zam

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı çıkışlı Karar gereğince yurt dışından getirilen telefonlar için bugünden itibaren 618,65 TL değil, 1500 TL ödeme yapılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrası, 618,65 TL olan IMEI kayıt ücreti, 1500 TL oldu.

Yurt dışından getirilen telefonlar için harcın ödenmesi de yeterli olmuyor. Pasaport üzerinde yer alan kimlik bilgisiyle cihazda kullanılacak SIM kartın sahibinin bilgilerinin aynı olması gerekiyor.

IMEI Kaydı

Telefonu yurtdışından dönüşünüzün üzerinden 120 günü geçmediyse kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Pasaporta 3 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse ya yeniden yurtdışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili bir evrak istenmiyor. Abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibinin bizzat pasaportuyla veya yurtdışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekiyor.

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yapmadan kullanılabiliyor. Kapana telefonların kullanıma açtırılması için vergisinin ödenmesi gerekiyor. Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken, getirtilen cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, pasaportunuzdaki adınız ve soyadınız, TC Kimlik numaranız lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir