Cep Telefonu Sektöründe Düzenleme

IMEI Kayıt Ücretine Zam
IMEI Kayıt Ücretine Zam
19 Temmuz 2019
OPPO 'dan Yeni Teknoloji
OPPO ‘DAN YENİ TEKNOLOJİ
19 Temmuz 2019
Cep Telefonu Sektöründe Düzenleme

Cep Telefonu Sektöründe Düzenleme

Bazı vatandaşlar, nakit ihtiyaçlarını gidermek ve günlük nakit yaratmak için GSM operatörlerinden 12 ya da 24 ay taksitle aldığı yüksek tutarlı, yeni cep telefonlarını, ambalajını bile açmadan bir başka baiye ya da internet üzerinden 1000 TL’ye kadar indirimle satmaktaydı. Meclis ‘ten dün gece geçen yeni yasa ile borcu bulunan ve taksitleri ödenmeyen cep telefonları nın iletişime kapatılacağı duyuruldu. Bu yasa ile cep telefonuyla nakit yaratmakla beraber dolandırma amaçlı girişimlerin de önüne geçilmesi bekleniyor.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açıklamasına göre; yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bu yöntemle alınacak cep telefonları için uygulamanın söz konusu olacağını söyledi. Ve telefon kullanıcılarına bu konuda uyarıda bulundu
Ekonomik düzenlemelerin de içinde yer aldığı torba yasa Meclis ’ten de geçti. Yasada, cep telefonu alım satımına ilişkin çok önemli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin arasında GSM şirketlerince yetkilendirilmiş bayilerden taksitle alınan cep telefonları da yer aldı.

Böylece; Mobil Cihaz Kayıt Sistemi ’ne kayıtlıyken elektronik kimlik bilgisi kopyalanmış gerçek cihazlar ve mobil haberleşme hizmeti sunan işletmeciler tarafından finansman borcu bulunduğu bildiren cihazlar, borcun devam ettiği süre boyunca sadece eşleştirme yapılan abone numaralarıyla kullanılmak üzere kullanıma açılacak. İşletmeciler finansman borcu ödenen cihazları, eşleştirme yapılan numara kısıtının kaldırılması teminen MCKS ’ye bildirecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir