APPLE “DEEP FUSİON” TEKNOLOJİSİ

iPadOS 13.1 Yenilikler
iPadOS 13.1 YENİLİKLERİ
2 Ekim 2019
APPLE TV+
APPLE TV+
7 Ekim 2019
Apple Deep FusionTeknolojisi

Apple Deep FusionTeknolojisi

Eylül ayı içerisinde birçok yeni modelini tanıtan Apple, aynı zamanda birçok da yeni özelliklerini tanıttı. Bu yeni özellikler arasında “Deep Fusion” adlı teknoloji bulunmakta. Apple, bu teknoloji ile bugüne dek iPhone ile çekilmiş en ayrıntılı görüntüyü sunacağının duyurusunu yaptı. Yapay zeka desteğinden yararlanan bu teknoloji, çekim yaparken deklanşöre dokunduğunuz fakat tam basmadığınız milisaniyelik süre içerisinde 4 adet kısa ve 4 adet de ikincil fotoğraf çekimi yapıyor. Deklanşöre tam bastığınızda ise bir uzun pozlama yapma özelliğine sahip.

Yani tüm bu işlemleri yaparken arka planda gerçekleşen işlemlerden bahsetmek gerekirse, toplamda 9 fotoğraf 1 saniye içerisinde nöral motor yani yapay zeka tarafından analiz ediliyor. Ardından tüm pikseller taranarak en iyi olan tespit ediliyor. Aralarından en detaylı ve kumlanması az olan 24 milyon piksel işlenmeye başlıyor. 4 adet nöral ağ tarafından 2 adet 12 MP lik fotoğraflar işleniyor ve son olarak bu 2 fotoğraf birleştirilerek yine 12 MP lik son derece ayrıntılı ve kaliteli bir görsel sunuyor.

Deep Fusion teknolojisi, şuan sadece iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinde mevcut. Ancak bugüne kadar bu özellik aktif değildi çünkü Apple güncellemeye kadar henüz yapım aşamasındaydı. iOS 13.2 beta sürüm ile birlikte bu özellik artık aktif ve kullanılabilir duruma geldi.

Deep Fusion teknolojisi, yeni iPhone ‘larda bulunan “A13 Bionic” işlemcisi sayesinde kullanılabilir oluyor. Bu teknolojiyle çekilen fotoğrafların daha detaylı ve ayrıntılı olabilmesi için Deep Fusion teknolojisi işlemcinin gücüne bakıyor. Fotoğraf çekerken işlemcinin sahip olduğu öğrenme yeteneği sayesinde daha ayrıntılı bir şekilde analiz ederek ortaya net, ayrıntılı ve doğal görseller çıkmasına olanak sağlıyor.

Apple, Deep Fusion özelliğini tüm “IOS 13.2 BETA” sürümüne ve iPhone 11 telefonuna sahip kullanıcıların hizmetine sunacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir